Artykuł sponsorowany

Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób serca oraz układu krążenia. Kardiologowie są wysoko wyspecjalizowanymi lekarzami, którzy posiadają dogłębną wiedzę na temat struktury, funkcji i zaburzeń serca. Istnieje wiele różnych chorób, które mogą być diagnozowane przez kardiologa. W poniższym tekście przedstawiono kilka z najczęstszych schorzeń, którymi się zajmuje.

Choroba niedokrwienna serca 

Jest to stan, w którym tętnice wieńcowe, które dostarczają krew do serca, są zwężone lub zablokowane przez blaszkę miażdżycową. Kardiologowie diagnozują tę chorobę za pomocą testów, takich jak elektrokardiogram (EKG), test wysiłkowy na bieżni, test obciążeniowy chemiczny lub testy obrazowe, takie jak angiografia wieńcowa.

Nadciśnienie tętnicze 

Jest to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest wyższe niż normalne. Kardiologowie diagnozują nadciśnienie tętnicze, mierząc ciśnienie krwi za pomocą mankietu na ramieniu i analizując wyniki. Mogą również przeprowadzać dodatkowe badania, takie jak echokardiografia, aby ocenić wpływ nadciśnienia na serce.

Choroba zastawkowa serca 

Zastawki serca kontrolują przepływ krwi przez serce. Uszkodzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek serca może prowadzić do chorób zastawkowych, takich jak stenoza (zwężenie) lub niedomykalność (niewydolność). Kardiologowie diagnozują i leczą choroby zastawkowe, a w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie operacji kardiochirurgicznej.

Arytmia serca 

Arytmie to nieregularne rytm serca. Mogą one obejmować zbyt wolne bicie serca (bradykardię), zbyt szybkie bicie serca (tachykardię) lub nieregularne bicie serca (np. migotanie przedsionków). Kardiologowie diagnozują arytmie serca i zalecają odpowiednie leczenie, takie jak leki lub ablacja.

Niewydolność serca 

Jest to stan, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Kardiologowie diagnozują niewydolność serca, oceniają jej przyczyny i proponują strategie leczenia, takie jak leki, zmiany stylu życia i ewentualnie przeszczep serca.

Choroba zawałowa serca 

Zawał serca następuje, gdy przepływ krwi do części serca jest zablokowany, najczęściej przez skrzep krwi. Kardiologowie diagnozują zawał serca za pomocą EKG, testów enzymatycznych, testów obrazowych, takich jak angiografia wieńcowa i badania stresowe.

Choroba serca nabytego lub wrodzonego

Kardiologowie diagnozują różne wrodzone wady serca u dzieci i dorosłych. Mogą również diagnozować i leczyć choroby serca nabyte, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatia i zapalenie wsierdzia.

Jeśli chcesz skorzystać z wiedzy kardiologa, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://familymedica.waw.pl/oferta/kardiolog-warszawa-ursus/

Napisz komentarz