Jazda na rowerze jest jedną z najbardziej popularnych aktywności wśród Polaków. To jednak nie tylko przyjemność, ale także trening odpowiedni dla niemal każdego. Sprawdź, co da Ci regularny trening na rowerze.
Jazda na rowerze może pomóc na dolegliwości związane z bólem pleców, który przez siedzący tryb życia jest coraz częstszy. Żyjemy w czasach, które sprzyjają także napięciu i stresowi, a to też nie wpływa korzystnie na stan kręgosłupa. W takim przypadku dobrze dobrany rower, z wygodnym siodełkiem i zapewniający odpowiednią pozycję, wpłynie pozytywnie na plecy i kręgosłup. Jazda na rowerze nie obciąża stawów, jest więc to dobry sposób na aktywność fizyczną dla początkujących.
Jednostajny i umiarkowany wysiłek fizyczny zdecydowanie poprawia wydolność całego organizmu. Przy jeździe na rowerze, zwłaszcza regularnej, zwiększa się pojemność płuc, a dotleniona krew krąży szybciej. Dzięki temu wydajniej pracuje układ krążenia, a to pozwala zminimalizować ryzyko takich chorób jak nadciśnienie, zawał serca czy miażdżyca.
Już po pierwszych treningach można odczuć wzmocnienie mięśni łydek oraz ud. Nawet po cięższych urazach kolan często zalecane są regularne treningi na rowerach, ponieważ stawy lepiej pracują. Rower wspomaga także pracę mięśni rąk oraz brzucha. Wystarczy zwykły rower męski lub damski, żeby rozpocząć trening z jednośladem. To idealny sposób, żeby łączyć trening aerobowy, czyli spalającego tłuszcz z siłowym, który ma kształtować mięśnie.
Ruch pozwala nam spalać kalorie, które dostarczane są do organizmu razem z pożywieniem. Podczas godzinnej jazdy na rowerze, w zależności od intensywności i warunków treningu, można spalić do nawet 800 kalorii. Regularna jazda na rowerze pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała. W połączeniu z odpowiednią dietą to doskonały sposób, żeby schudnąć. Ważne jest to, że rower jest zdecydowanie mniej obciążający niż chociażby bieganie, dlatego jest polecany nawet osobom ze znaczną nadwagą. Ważne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu, zwłaszcza podczas wysiłku.
Odchudzanie z użyciem roweru warto wcześniej zaplanować. Nie należy od razu pokonywać trudnych i długich tras, tylko stopniowo zwiększać wysiłek. Najlepiej rozpocząć treningi od spokojnej jazdy na mniejszych dystansach, co pozwoli uniknąć kontuzji. Jazda na rowerze powinna trwać więcej niż pół godziny, a w miarę zaawansowania treningu można przejść na trening interwałowy, to znaczy jazdę wolniejszą i szybszą w danych przedziałach czasowych.
Warto dobrać rower tak, żeby rama była dopasowana do wzrostu, a kręgosłup był jak najmniej obciążony. Może to być rower crossowy, trekkingowy albo „góral”, czyli rowery mtb.
Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a więc także jazda na rowerze, wpływa dobrze na pracę mózgu. Ruch pobudza umysł do bardziej aktywnej pracy i poprawia samopoczucie. Dlatego też, dzięki regularnym treningom na jednośladzie, dbamy o nasze zdrowie psychiczne. Spędzanie czasu na łonie natury pozwala także oderwać się od codzienności.
Zwłaszcza dla osób, które rozpoczynają dopiero przygodę z treningami rowerowymi, dobrymi alternatywami mogą być rowery elektryczne. Żeby jechać, trzeba pedałować, jednak dzięki silnikowi jest to łatwiejsze niż podczas jazdy na tradycyjnym rowerze.
Innym zamiennikiem roweru jest jego stacjonarny odpowiednik. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w razie złej pogody. Na taki sprzęt można wsiąść o każdej porze dnia. Rower stacjonarny może być też uzupełnieniem treningu na zwykłym rowerze, dzięki czemu nie wychodzimy z formy nawet zimą.
Zdjęcie główne: Vadim B/pexels.com