Co może mówić język o Twoim stanie zdrowia?

Zdrowie
Co może mówić język o Twoim stanie zdrowia?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowy język ma różowy kolor, jest sprężysty i prawie gładki, a dotykanie go nie powinno powodować bólu. Jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne, wygląd języka będzie je odzwierciedlał. To dla nas sygnał, że coś jest nie tak i warto to sprawdzić.

Biały nalot i plamy na języku

Półprzezroczysta biała lub nawet żółtawa powłoka na języku w większości przypadków jest normą. Powstaje, ponieważ martwe komórki błony śluzowej oraz bakterie, które „utknęły” między brodawkami języka, wydzielają specjalny śluz. My widzimy go w postaci białawego nalotu, który bez problemu można usunąć szczoteczką do zębów. 

Zagęszczenie nalotu zwykle obserwuje się przy SARS i zapaleniu błony śluzowej przewodu pokarmowego. W tym przypadku trudno go usunąć, ale z reguły znika sam po leczeniu i wyzdrowieniu pacjenta. Gruba biała powłoka lub pokrywające język plamy mogą być również oznaką następujących chorób i patologii:

  • kandydozy – jest to infekcja wywołana przez grzyby z rodzaju Candida. W rezultacie język pokrywa się wspomnianym już białym nalotem o konsystencji podobnej do twarogu;
  • leukoplakii – to stan, w którym komórki błony śluzowej nadmiernie wzrastają. W rezultacie na powierzchni języka pojawiają się gęste (zrogowaciałe) obszary białego koloru. U około 3–15% pacjentów plamy później przekształcają się w raka płaskonabłonkowego, więc zdecydowanie należy skonsultować je z lekarzem;
  • języka geograficznego – w tym przypadku zakłócony jest proces złuszczania martwych komórek z powierzchni języka. Pojawiają się na nim czerwone i białe plamy, które łączą się, tworząc wzór podobny do mapy geograficznej. Przyczyny takiego stanu pozostają niejasne, ale nie jest to powód do niepokoju;
  • liszaja płaskiego – ta choroba ma wiele postaci. Jedna z nich przejawia się białym koronkowym wzorem na języku. Wiadomo, że przyczyną jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego.

Jeśli język jest czerwony, ale nie boli

Czerwony język może być znakiem niedoboru niektórych składników w organizmie, np. kwasu foliowego lub witaminy B12, a także reakcją alergiczną na produkt spożywczy lub leki. Może to również oznaczać, że chorujesz na szkarlatynę, czyli chorobę zakaźną, w której język przybiera kolor dojrzałych truskawek. Oprócz tego czerwień języka może wskazywać rzadką chorobę Kawasaki. Często prowadzi do powikłań, dlatego wymaga natychmiastowego skontaktowania się ze specjalistą.

Jeśli język jest ciemny i „owłosiony”

Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne, ale też niebezpieczne. „Kudłaty” język jest konsekwencją nagromadzenia martwych komórek na brodawkach, które w rezultacie wydłużają się i przybierają kształt włosów. Stopniowo zabarwiają się one pigmentami pokarmowymi i wydzielinami mikrobiologicznymi i nabierają żółtego, brązowego, a nawet czarnego odcienia. Aby poradzić sobie z problemem, wystarczy zacząć czyścić język i zęby dwa razy dziennie.

Bolesne rany i guzki na języku

Jeśli język boli i pojawiają się zaczerwienienia lub inne zmiany (rany, pęcherze, guzy), powodów może być wiele. Najczęstsze to urazy i oparzenia, przy czym język możesz poparzyć nie tylko gorącymi produktami, ale także nadmiernie ostrymi. Jeśli uszkodzenie jest głębokie, zaleca się przepłukanie ust roztworem antyseptycznym i skonsultowanie się z lekarzem. Niepokojące zmiany na języku mogą oznaczać również stan zapalny spowodowany paleniem lub innymi czynnikami.

Źródło: pexels.com/Oleg Magni

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie chronić swoje urządzenia przed zagrożeniami cybernetycznymi za pomocą oprogramowania antywirusowego
Jak skutecznie chronić swoje urządzenia przed zagrożeniami cybernetycznymi za pomocą oprogramowania antywirusowego
Przyjrzyj się, jak oprogramowanie antywirusowe może zabezpieczać Twoje urządzenia cyfrowe przed niebezpieczeństwami z sieci. Poznaj praktyki obrony, techniki prewencji oraz jak skorzystać z ochrony, którą oferuje współczesne oprogramowanie.
Jak sport i hobby wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie?
Jak sport i hobby wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie?
Sport i hobby są kluczowymi elementami naszego życia, które mają ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Zarówno aktywność fizyczna, jak i zaangażowanie w różnorodne pasje, przyczyniają się do odnowy umysłu i ciała.
Jak zacząć swoją przygodę z siłownią?
Jak zacząć swoją przygodę z siłownią?
Siłownia to miejsce, w którym wiele osób chce zacząć swoją przygodę z treningiem siłowym. Niezależnie od celu, jaki chcemy osiągnąć – budowania masy mięśniowej, poprawy wytrzymałości czy zrzucenia zbędnych kilogramów, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą nam w osiągnięciu sukcesu.
Ostatnie wpisy