Co może mówić język o Twoim stanie zdrowia?

Zdrowie
Co może mówić język o Twoim stanie zdrowia?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowy język ma różowy kolor, jest sprężysty i prawie gładki, a dotykanie go nie powinno powodować bólu. Jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne, wygląd języka będzie je odzwierciedlał. To dla nas sygnał, że coś jest nie tak i warto to sprawdzić.

Biały nalot i plamy na języku

Półprzezroczysta biała lub nawet żółtawa powłoka na języku w większości przypadków jest normą. Powstaje, ponieważ martwe komórki błony śluzowej oraz bakterie, które „utknęły” między brodawkami języka, wydzielają specjalny śluz. My widzimy go w postaci białawego nalotu, który bez problemu można usunąć szczoteczką do zębów. 

Zagęszczenie nalotu zwykle obserwuje się przy SARS i zapaleniu błony śluzowej przewodu pokarmowego. W tym przypadku trudno go usunąć, ale z reguły znika sam po leczeniu i wyzdrowieniu pacjenta. Gruba biała powłoka lub pokrywające język plamy mogą być również oznaką następujących chorób i patologii:

  • kandydozy – jest to infekcja wywołana przez grzyby z rodzaju Candida. W rezultacie język pokrywa się wspomnianym już białym nalotem o konsystencji podobnej do twarogu;
  • leukoplakii – to stan, w którym komórki błony śluzowej nadmiernie wzrastają. W rezultacie na powierzchni języka pojawiają się gęste (zrogowaciałe) obszary białego koloru. U około 3–15% pacjentów plamy później przekształcają się w raka płaskonabłonkowego, więc zdecydowanie należy skonsultować je z lekarzem;
  • języka geograficznego – w tym przypadku zakłócony jest proces złuszczania martwych komórek z powierzchni języka. Pojawiają się na nim czerwone i białe plamy, które łączą się, tworząc wzór podobny do mapy geograficznej. Przyczyny takiego stanu pozostają niejasne, ale nie jest to powód do niepokoju;
  • liszaja płaskiego – ta choroba ma wiele postaci. Jedna z nich przejawia się białym koronkowym wzorem na języku. Wiadomo, że przyczyną jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego.

Jeśli język jest czerwony, ale nie boli

Czerwony język może być znakiem niedoboru niektórych składników w organizmie, np. kwasu foliowego lub witaminy B12, a także reakcją alergiczną na produkt spożywczy lub leki. Może to również oznaczać, że chorujesz na szkarlatynę, czyli chorobę zakaźną, w której język przybiera kolor dojrzałych truskawek. Oprócz tego czerwień języka może wskazywać rzadką chorobę Kawasaki. Często prowadzi do powikłań, dlatego wymaga natychmiastowego skontaktowania się ze specjalistą.

Jeśli język jest ciemny i „owłosiony”

Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne, ale też niebezpieczne. „Kudłaty” język jest konsekwencją nagromadzenia martwych komórek na brodawkach, które w rezultacie wydłużają się i przybierają kształt włosów. Stopniowo zabarwiają się one pigmentami pokarmowymi i wydzielinami mikrobiologicznymi i nabierają żółtego, brązowego, a nawet czarnego odcienia. Aby poradzić sobie z problemem, wystarczy zacząć czyścić język i zęby dwa razy dziennie.

Bolesne rany i guzki na języku

Jeśli język boli i pojawiają się zaczerwienienia lub inne zmiany (rany, pęcherze, guzy), powodów może być wiele. Najczęstsze to urazy i oparzenia, przy czym język możesz poparzyć nie tylko gorącymi produktami, ale także nadmiernie ostrymi. Jeśli uszkodzenie jest głębokie, zaleca się przepłukanie ust roztworem antyseptycznym i skonsultowanie się z lekarzem. Niepokojące zmiany na języku mogą oznaczać również stan zapalny spowodowany paleniem lub innymi czynnikami.

Źródło: pexels.com/Oleg Magni

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dieta pudełkowa – czy warto?
Dieta pudełkowa – czy warto?

Co daje dieta pudełkowa? Sprawdź jej zalety i wady.

Jak wybrać odpowiedni minikomputer dla siebie? Praktyczne porady i rekomendacje z serwisu electronicsafterhours.com
Jak wybrać odpowiedni minikomputer dla siebie? Praktyczne porady i rekomendacje z serwisu electronicsafterhours.com
Szukasz idealnego minikomputera? Poznaj praktyczne rekomendacje i porady, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru na serwisie electronicsafterhours.com.
Jak wybrać idealny wideodomofon dla twojego domu?
Jak wybrać idealny wideodomofon dla twojego domu?
Poznaj aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego wideodomofonu dla domu, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo Twojej rodzinie.
Ostatnie wpisy