Czym jest bezdech senny?

Zdrowie
Czym jest bezdech senny?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bezdech senny jest chorobą, w której podczas snu dochodzi do chwilowego zatrzymania oddychania lub jego spłycenia. Bezdechy powtarzają się zazwyczaj od kilku do kilkunastu razy w ciągu każdej godziny snu, powodując liczne szkodliwe powikłania, jak na przykład zmęczenie, problemy z koncentracją czy nadciśnienie tętnicze. Opowiadamy, na czym polega bezdech senny i kiedy konieczne jest leczenie.

Z czego wynika bezdech senny?    

Bezdechy powodowane są przez zwężenia lub zamknięcia dróg oddechowych w okolicy gardła. Na tym odcinku ściany dróg oddechowych są zbudowane wyłącznie z mięśni, nie mają, jak inne fragmenty, podparcia chrzęstnego ani kostnego. Przy nieodpowiednich warunkach do snu oraz złej kondycji zdrowotnej, w czasie snu napięcie mięśni budujących ścianę gardła się zmniejsza. Powoduje to zwężenie światła gardła i może doprowadzić do jego całkowitego zamknięcia.

Jeśli tak się stanie, do płuc przestaje dopływać powietrze. Zmniejsza się wtedy zawartość tlenu w we krwi, a w organizmie rośnie stężenie dwutlenku węgla. Powoduje to aktywację autonomicznego układu nerwowego oraz zwiększenie częstotliwości rytmu serca. W wyniku tego procesu w ciągu nocy występują liczne mikroprzebudzenia, których pacjent może nawet nie pamiętać, zwiększa to jednak napięcie mięśni i przywraca prawidłowy przepływ powietrza.   

Leczenie bezdechu sennego  

W leczeniu bezdechu sennego najczęściej stosowany jest aparat cpap. Korzysta się z niego w czasie snu, nakładając na twarz specjalną maskę, która ułatwia oddychanie. Aparat do bezdechu sennego szczelnie otacza nos i tłoczy powietrze do dróg oddechowych przez maskę. Stały i równomierny napływ powietrza uniemożliwia zapadnięcie się gardła, zapobiegając tym samym bezdechom. Specjalną aparaturę w swoim asortymencie posiada sklep medyczny.  

W poważniejszych przypadkach stosuje się metody operacyjne, jednak należy nadmienić, że bardzo częstą przyczyną występowania bezdechu sennego jest otyłość. Z tego powodu utrata wagi ma często bardzo duże znaczenie przy leczeniu i zdarza się, że po schudnięciu operacja nie jest już potrzebna. 

Bezdech senny należy leczyć, ponieważ u pacjentów nieleczonych zmniejszają się szanse na wyjście z choroby i pojawiają się groźne powikłania, które obniżają jakość życia. Najczęściej są to: nadciśnienie, niewydolność serca, senność, zmęczenie zaburzenia pamięci i uwagi oraz impotencja.   

Symptomy świadczące o bezdechu sennym  

Większość osób cierpiących na bezdech senny nie jest nawet świadomych swojej dolegliwości. Jeśli nie masz pewności, czy dotyka Cię bezdech, najlepiej jest zapytać o to osobę, z którą dzielisz łóżko lub pokój, ponieważ częstym symptomem jest chrapanie. Jeśli często słyszysz, że utrudniasz innym sen, bardzo możliwe jest, że masz bezdech senny. Innym indykatorem tej choroby może być Twoje samopoczucie w ciągu dnia. 

Ciągłe niewyspanie, trudności w normalnym funkcjonowaniu, częste zapominanie prostych rzeczy czy spadek libido mogą świadczyć o tym, że Twój sen jest niskiej jakości. Wybudzenia w ciągu nocy, wywołane bezdechem sennym, sprawiają, że organizm nie może wejść w najgłębszą fazę snu, a przez to nie regeneruje się prawidłowo. Może to prowadzić do wielu poważnych chorób kardiologicznych i neurologicznych, a także do obniżenia odporności na infekcje.

Zdj. główne: Shane/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak joga i medytacja wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne
Jak joga i medytacja wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne
Poznaj zalety jogi i medytacji, która przekładają się na dobrobyt naszego ciała i umysłu. Sprawdź, jak regularne praktyki pomagają poprawić zdrowie fizyczne i mentalne.
Jak wybrać odpowiedni laptop poleasingowy dla swoich potrzeb?
Jak wybrać odpowiedni laptop poleasingowy dla swoich potrzeb?
Rozważasz zakup laptopa poleasingowego? Dowiedz się, jak dobierać parametry sprzętu do swoich codziennych potrzeb i zrozumieć, jakie cechy są ważne przy wyborze takiego urządzenia.
Jak aktywne spędzanie czasu wpływa na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną
Jak aktywne spędzanie czasu wpływa na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną
Odkryj, jak aktywne spędzanie czasu może poprawić Twoje samopoczucie i kondycję fizyczną. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi regularna aktywność fizyczna i jak znaleźć dla siebie najlepsza formę ruchu.
Ostatnie wpisy