Dieta pudełkowa – czy warto?

Dieta
Dieta pudełkowa – czy warto?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy dieta dostarczana do domu w postaci cateringu może przynieść upragnione rezultaty? Coraz więcej zapracowanych osób właśnie w ten sposób próbuje osiągnąć cele żywieniowe. Jak każda, także ta dieta ma oczywiście swoje zalety i wady.

Co daje dieta pudełkowa? Największe zalety

Dieta pudełkowa ma za zadanie oszczędzić czas na przygotowanie dietetycznych posiłków. Chodzi o to, aby za odpowiednią opłatą dostarczała nam je firma dietetyczna. Taki rodzaj odżywiania jest znakiem czasów – w coraz większej liczbie rzeczy polegamy na zewnętrznych usługach. Czy warto? Oto zalety:

Oszczędność czasu

Pierwsza zaleta jest oczywista. Zwłaszcza w przypadku osób, które długo pracują, może być bardzo kusząca. Nie potrzeba tracić czasu na zakupy, przygotowanie posiłków. Dostarcza się je w wygodnej formie tak, aby na odpowiednią godzinę zostały dostarczone tuż pod drzwi klienta.  

Wygoda

Bardzo często można zamówić dietę pudełkową za pośrednictwem Internetu. Daje to również wgląd w jadłospis, składniki służące do przygotowania posiłków i zasady współpracy.  

Zróżnicowanie jadłospisu

Gotując w domu, bardzo rzadko mamy okazję do jedzenia tak zróżnicowanych posiłków, jak ma to miejsce w przypadku diety pudełkowej. Powody są różne: zwykle robimy większe zakupy i nie chcemy, by się coś zmarnowało, zupełnie podobnie jest w przypadku gotowania. Zwłaszcza w przypadku braku czasu lubimy ugotować na kilka dni do przodu. 

Zbilansowanie diety

Oferty cateringu dietetycznego są najczęściej konstruowane na podstawie zaleceń dietetyków. Zwykle jest to 5 dań dziennie, które zapewniają wyżywienie na określonym poziomie energetycznym, liczonym ilością kalorii. 

Ajwendieta Dietetyka Kliniczna – Czy warto stosować dietę pudełkową | Joanna Zawadzka | Porady dietetyka klinicznego

Możliwość modyfikacji pod wybranym przez nas kątem

Rynek diet pudełkowych jest coraz bardziej konkurencyjny. W związku z tym można wybrać dla siebie opcję dietetyczną indywidualnie dopasowaną do wymagań. Oferuje się między innymi diety:

  • peskatariańską,
  • wegetariańską,
  • wegańską,
  • bezglutenową,
  • bezlaktozową,

Rozwiązanie dla osób nieumiejących gotować

Dieta pudełkowa będzie przyjęta z dużą sympatią przez osoby, które same nie lubią lub nie potrafią zajmować się sztuką kulinarną. Wydaje się, że nie ma potrzeby męczyć się z czymś, skoro można polegać na zewnętrznych usługach, dostając bardzo dobrej jakości produkt. 

Regularne posiłki

W domu często trudno jest nam przestrzegać reżimu 5 posiłków dziennie jedzonych o ustalonych godzinach. Idea diety pudełkowej ściśle łączy się z dbałością o ten element. 

Brak możliwości podjadania 

Dieta pudełkowa jest dostarczana w ściśle wyliczonych ilościach. Jedzenie może nam oczywiście bardzo smakować, co poskutkuje chęcią wzięcia dokładki, ale… Nie będziemy mieli skąd jej wziąć. To przewaga diety cateringowej nad innymi.

Wady diety pudełkowej. Co przemawia przeciw niej?

Oczywiście dieta cateringowa ma też wady, których próżno ukrywać. Nie dotyczą tylko ceny, chociaż ta jest wysoka.

Wysoka cena

Koszt przejścia na dietę, w której jedzenie dostarczane jest przez zewnętrzną firmę, z całą pewnością będzie wyższy, niż gotowanie we własnym zakresie nawet dość wyszukanych potraw. Cena uzależniona jest między innymi od:

  • okresu świadczenia usługi,
  • składu produktowego potraw,
  • skomplikowania ich przygotowania,
  • specyficznych wymagań (np. dieta wegańska lub bezglutenowa będą wyraźnie droższe). 

Cena usługi na jeden dzień to najczęściej około 70 zł. Przy zamówieniu na cały miesiąc może to być ok. 1700-1800 zł. 

Brak umiejętności gotowania

Niestety, przejście na dietę pudełkową nie pomoże nam nauczyć się gotować. Tym bardziej nie staniemy się ekspertami od przygotowywania zdrowych i wartościowych posiłków.

Niemożliwość całkowitej personalizacji

Zawsze będziemy musieli w mniejszej lub większej mierze polegać na ograniczonej ofercie dań. Oczywiście to się zmienia i konkurencja na rynku sprawia, że elastyczność dostawców jest coraz większa, ale nie stanowi to reguły. 

Niski poziom dbałości o środowisko

Dieta pudełkowa to również mnożenie pojemników wykonywanych ze styropianu i plastiku, których nie można wykorzystać ponownie. Niestety, ale takiemu rozwiązaniu daleko jest do ekologicznego. 

fot. Yu Hosoi/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni montaż do twojej lunety myśliwskiej?
Jak wybrać odpowiedni montaż do twojej lunety myśliwskiej?
Zanurz się w świecie myśliwstwa i poznaj kluczowe aspekty wyboru montażu do lunety myśliwskiej. Odkryj, jak odpowiednio dobrana osprzętowanie może wpłynąć na skuteczność polowań.
Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia psychicznego: poznaj niewidoczne korzyści
Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia psychicznego: poznaj niewidoczne korzyści
Odkryj niewidoczne korzyści aktywności fizycznej dla zdrowia psychicznego i dowiedz się, jak regularne ćwiczenia wpływają na nasz umysł.
Jak wybrać odpowiedni minikomputer dla siebie? Praktyczne porady i rekomendacje z serwisu electronicsafterhours.com
Jak wybrać odpowiedni minikomputer dla siebie? Praktyczne porady i rekomendacje z serwisu electronicsafterhours.com
Szukasz idealnego minikomputera? Poznaj praktyczne rekomendacje i porady, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru na serwisie electronicsafterhours.com.
Ostatnie wpisy